תקנון צניעות
מכללת בית רבקה – שלוחה צפת

“אשה יראת ה’ היא תתהלל” (משלי ל”א)

מצוות הצניעות היא אבן הבוחן של יראת ה’ אצל נשי ובנות ישראל.

“חובת נשי ובנות החסידים יחיו לעמוד בשורה ראשונה בכל מפעל של חיזוק הדת והיהדות בכלל… לחזק כל דרכי החסידים בענייני הדרכה וחינוך”.

(היום יום, כ”א בשבט)

תלמידה יקרה, זכרי נא כי הינך דוגמא חיה וסמל לכל רואייך –  בסביבה קרובה ובסביבה הרחוקה, לתלמידות החט”ב והתיכון, לאחיותייך ולחברותייך – בהתנהגותך, בהופעתך החיצונית ובכל דרכייך.

הלבוש חייב להיות תואם את דרישות ההלכה, הולם את רוח המסורת היהודית של בנות ישראל הכשרות, ומתאים לבת חסידית. ועל כן, התקנון דלהלן מושתת על שני עקרונות מרכזיים:

א) על הלבוש לעמוד בדרישות ההלכה יכסה לחלוטין את המקומות החייבים להיות מכוסים. עליו להיות עדין ושקט, לא רועש, לא בולט \ולא מעורר תשומת לב.

ב) לבוש בסגנון חרדי-חסידי. אסור שיהיו בו סממנים רחוביים זולים שאינם מאפיינים בת חרדית, ובודאי שלא בת חסידית, גם במידה ואין בם כל פסול כשלעצמם מעבר למה שהם מסמלים.

השתדלי לפתח טעם עדין וצנוע ולא להיסחף אחר אופנות המתחדשות “חדשים לבקרים” הייחודיות שלנו היא בכך שההופעה שלנו שונה ומיוחדת לנו ואנו גאים בכך.

תקפו של תקנון זה אינו מוגבל למקום וזמן הלימודים, אלא הוא מחייב בכל זמן ומקום (במידה ולא קיים שם נוהג מחמיר יותר). ולכן, ערכי את כל קניותייך בהתאם לרוח תקנון זה, הן לצרכי הלימודים, הן לשבתות והן לשמחות משפחתיות.

להלן פירוט התקנות המחייבות את לבושך:

 • ההופעה צריכה להיות עדינה, ולא מהודרת מדי. בצבעים שקטים ולא רועשים וללא דוגמאות חריגות.
 • החולצה צריכה להיות בעלת שרוולים המכסים את המרפק בכל זמן ובכל מצב (למשל כאשר כותבים על הלוח וכו’), על כן, שרוולים שקצותיהם רחבים מדי – אסורים. בית הצוואר יהיה סגור מכל עבר, כך שעצמות הבריח תהיינה מכוסות.

(הגבולות ההלכתיים – מלפנים: מן העצמות הבולטות בתחתית הצוואר, מאחור: מן החוליה הראשונה, בצדדים: מן השיפוע לצד הכתף). בעיקר יש להקפיד בנידון בחולצות טריקו ובחולצות בסיס.  

 • יש להקפיד על מיקומו של הכפתור העליון בחולצות בעלות כפתורים, ועל רוחב פתח הצוואר בחולצות ללא כפתורים ובסריגים.
 • חולצות צריכות שלא תהיינה להן מראה ‘רחובי’.
 • החולצה לא תהא שקופה / צמודה / מבד ג’ינס (- מכל גוון שהוא) / בסגנון רחובי /או מקושטת בכתובות או באיורים. כיתובים, תמונות, ציורים, שם המוצר או המעצב, או כל עניין אחר אסור שיהיו רשומים על החולצה, אף לא של מחזורי כיתה או קייטנות חסידיות.
 • החולצה חייבת להיות ארוכה – על מנת שתכסה את הגוף גם בעת תנועה, כפיפה והרמת היד.(ללא גופיה או טי שרט שנמתחת מתחת לחולצה) משום כך, גם החצאית חייבת להיות גבוהה דיה.
 • חגורות גדולות והדוקות על החולצה אינן מהוות מראה צנוע וחסידי.
 • החצאית תהיה מאריג יציב, לא ג’ינס (מכל גוון שהוא), לא דמוי ג’ינס, לא מבדים טריקו הנצמדים, לא צמודה ואף לא מבד בעל אופי רחובי. תפרים, רוכסנים, וכיסים חיצוניים אינם מתאימים כלל לתלמידה חסידית. שולי החצאית אמורה להיות ישרה, וללא חוטים וכו’ תלויים ממנה.
 • אורך החצאית יהיה לא קצר מדי – חייב להיות עשרים סנטימטרים מתחת לברך במצב עמידה, ויותר מעשר סנטימטרים מתחת לברך במצב ישיבה. ולא ארוך מדי – לפחות עשרה סנטימטר מעל הקרסול. שסע בחצאית – אסור, הן מלפנים, הן מאחור והן מן הצדדים, גם אם קצהו העליון אינו מגיע לעשרת הסנטימטר שמתחת לברך.
 • במגורים – חובה ללבוש חלוק עם שרוולים ארוכים בכל עת. מכנסי פיז’מה אסורים ללא חלוק עליון.
 • הגרביים חייבות להיות ארוכות על מנת שיכסו את הרגל בכל מצב (גם בישיבה, הליכה ועליית במדרגות וכו’). עליהן להיות צמודות לרגל, לא שקופות (יש להעדיף 40 דנייר) ללא דוגמאות ובצבע אחיד ושקט. גרביים קצרות מעל גרביים – אסורות.

בימי החורף ניתן לגרוב גרבי צמר כגרביים נוספות, בתנאי שתגענה עד הברך ותהיינה בעלות צבע אחיד ושקט. גרבי ‘טייץ’  אסורות !

 • הנעליים והמגפיים (וכן נעלי ספורט) יהיו בדוגמאות עדינות. נעל, מגף או סנדל בסגנון או בצבע רחובי – אסורים. אין נעלי בית בשטח המכללה. החצאית אמורה לכסות את פתח המגפיים, גם בעמידה.
 • התסרוקת תהיה צנועה ועדינה, לא ארוכה מן הכתפיים ולא פזורה (גם בשבת), לא רחבה או קצרה במיוחד, לא פרועה, לא מקורזלת ונפוחה, לא בעלת מראה “רטוב”, לא מכסה את הפנים בחלקן ולא כל תסרוקת חריגה אחרת.
 • קישוטי שיער בולטים במיוחד בגודלם או בצבעם אסורים. צמידים, חוטים או כל סימני היכר של השתייכות לתנועות אלו או אחרות לא מתאימות כלל לבת חסידית.

כל סימני היכר, כיתובים ואיורים על החולצה לא מתאמים, אף לא שם חברה היוצרת ו/או המעצב.

 • כיסוי הראש לנשים נשואות יהיה על ידי פיאה בלבד, והיא תהיה קצרה ובתסרוקת צנועה.
 • הציפורנים תהיינה גזוזות, לא בולטות, ולא צבועות בלק.
 • הופעה עם תכשיטים וקישוטים רבים אסורה. העגילים יהיו קטנים (ולא נתלים וארוכים) ועדינים והאיפור לא בולט. האביזרים הנלווים כגון תיקים, חגורות, משקפי שמש וכיו”ב יהיו צנועים ולא בסגנון רחובי.
 • חובה על פי הלכה לייחד בגדים לשבת, ולכן אין ללבוש בגדי יום חול בשבת קודש. על פי מנהג חב”ד – ממשיכים ללבוש בגדי שבת גם במוצאי שבת קודש.
 • בחורה חסידית תפתח רגישות באשר לאותם מקומות שם מתאים לסעוד, להסתובב, לערוך קניות, ולטייל. השתתפות בפסטיבלים, ירידים, ואירועים שאין להם היתר ברור מרבנים – אסורה בהחלט, גם אם מתפרסם כי קיים “מקום מיוחד לנשים”.
 • עליה על טרמפים אסורה ומסוכנת!
 • שמיעת מוזיקה לועזית, רדיו וכו’, אינה מתאימה לבת חסידית, ופוגעת באושיות הנפש.
 • קריאת עיתונים, ספרות חילונית, שבועונים אינה עולה בקנה אחד עם רוח החסידות.
 • תורת הצניעות שוללת לחלוטין הופעה רעשנית ובולטת ברבים. באוטובוסים וכדומה, יש להקפיד במיוחד על שקט וצניעות הדיבור. גם בשמחות של בני משפחתך או של חברותייך, חובה להופיע בביגוד ובאיפור המתאים לבת חסידית. אל תשכחי – את מסמלת בת חב”דית לכל רואייך!
 • גלישה באינטרנט לא מסונן – מסוכנת, ואמרו חז”ל “חמורה סכנה מאיסור” – היזהרו! אין להביא לסמינר מחשב נייד וכן סלולרי עם חיבור אינטרנט לא מסונן.
 • כל סמארטפון – חייב חסימה. בית דין רבני חב”ד אישר את החסימה של חברת נטספרק למכשירים אנדרואיד, iPhone וכדומה. יש להשתמש אך ורק בחסימה המאושרת.
 • בת חסידית ניכרת גם בדיבורה ובמחשבתה!! נושא פגישות ושידוכים (שלך או של חברותיך), הוא נושא אישי פנימי שבין הבת, הוריה ומשפיעה. היא איננה שיחת היום, ואין צורך לשתף חברות נוספות בנידון. לפעמים הדבר אף מזיק.
 • הנהלת המכללה, מבינה כי ישנן תלמידות שקיים אילוץ (כגון מרחק מקום מגוריהן) להוצאת רישיון נהיגה. בכל זאת, קיימים סייגים ותנאים בהיתר זה, למען שמירת כללי הצניעות:
 • תקנון נהיגה ולימוד נהיגה:
 1. אין ללמוד נהיגה אצל מורה-גבר.
 2. אין לנהוג לבד ברכב עם גבר, אלא בליווי שתי נשים נוספות.
 3. הנסיעה ברכב מותרת רק לצרכים חיוניים. רישיון הנהיגה לא אמור לשמש תלמידה חסידית אמצעי לבילויים והרפתקאות.
 4. אסור להעלות טרמפיסטים, ואף לא טרמפיסטיות.

בענייני צניעות לא תהיינה התפשרות, ויתורים או התראות נוספות. הנהלת השלוחה, רשאית להרחיק מיידית תלמידה שתעבור ח”ו על התקנון (בשלוחה ומחוצה לה), ללא התראה מוקדמת.

ויהי רצון שעל ידי חיזוק הצניעות, שהיא ביטוי ליראת ה’, תזכי להיות “נר להאיר” בדרך העולה בית ה’, ותסייעי לקיום היעוד  “בזכות נשים צדקניות עתידים ישראל להיגאל”.

מכתב הרבי על הצניעות:

“ובקשר לשאלה ששאלוני כמה וכמה בנוגע לאורך השמלות:

ידועה דעתי בזה שמידה השווה לכל נפש (בנות ישראל תחיינה) ובכל מקום היא, שתהיינה הברכיים מכוסות אפילו בשעת ישיבה.

הכתוב לעיל הוא, כאמור, דבר השווה ולכל הפחות, אבל מפני שישנם מקומות שהנ”ל אינו מספיק, שהרי בעניני צניעות וכיו”ב נוסף על גדרי הצניעות שאין לשנותם בכל מקום, ישנם גם כן פרטים התלויים במנהג המקום – תלויים להחמיר, אבל לא להקל, כמובן – הנה בזה על כל רב ומורה הוראה במקום לברר ולהורות בנוגע למעשה בפועל.

ועוד להוסיף, וזה גם עיקר, שהמוכרח להחמיר בהתאם לתנאי המקום, לאו דוקא הפירוש שהוא החמרה בעלמא, כי אפשר גם כן שמפני תנאי המקום הרי מן התורה אסור הדבר. ובכמה עיניים מצינו וכיו”ב…” 

(מכתב הרבי, נדפס בתשובות וביאורים עמוד 450)

 

Students not from North America and don’t come for the Kinus will be asked to schedule a Zoom interview (dates not yet determined).
You will be contacted prior to schedule a day and time.
Your registration process is done for now and you’ve received a confirmation email with your registration forms (you can close this website).

Wishing you all the best.

תלמידות שמתגוררות מחוץ לארה”ב וקנדה
ואינן מגיעות לכינוס השלוחות ויראויינו בZOOM
תאריכי הראיונות בזום עדיין לא נקבעו.

בהצלחה